Veckoauktion den 19 mars 2001
-
7015
AKVARELL Tillskriven Bonington, Landskap
Stopped
Auction ends
19 mars at 17:00 -
5011
BAKLYKTA Till bil, M. Ä. England
Stopped
Auction ends
19 mars at 17:00 -
3051
BORD Empire, L115 D74 H73
Stopped
Auction ends
19 mars at 17:00
-
3052
CHIFFONJE Björk, L104 D53 H136, 1800-tal
Stopped
Auction ends
19 mars at 17:00 -
5006
DAMARBETSBORD Gustavianskt, kompletterat, L62 D42..//
Stopped
Auction ends
19 mars at 17:00 -
5081
LJUSKRONA Oscariansk, H90
Stopped
Auction ends
19 mars at 17:00
-
5005
OLJA Signerad G. R, 1869, gatumotiv Wien, 5..//
Stopped
Auction ends
19 mars at 17:00 -
1028
OLJA Coreggios art, 16/1700-tal, Sibylla, 97..//
Stopped
Auction ends
19 mars at 17:00 -
3037
OLJA (D) Birger Ericson Birger, pannå, Hamn/s..//
Stopped
Auction ends
19 mars at 17:00
-
1045
SKRIN Barock, L56, metallbeslag,
Stopped
Auction ends
19 mars at 17:00 -
3045
TERRIN Tenn, England, L36, 1800-tal
Stopped
Auction ends
19 mars at 17:00 -
3039 BÄGARE
Silver, 1863, Wixner, H23, (sk)
Sold: SEK 3000
Sold den 19 mars 2001
-
1012 BÄGARE
Silver, Göteborg, 1955, H18
Sold: SEK 1500
Sold den 19 mars 2001 -
5023 BALJFÅTÖLJER
2 st, Sengustavianska, Proveniens Lamhults Herrg..//
Sold: SEK 48000
Sold den 19 mars 2001 -
5024 BALKONGKONSOLER
1 par, Gjutjärn, 1880/90-tal, L180 H138
Sold: SEK 5200
Sold den 19 mars 2001
-
5059 BÃ…LSKÃ…L
Kina, 1800-tal, Dia30
Sold: SEK 950
Sold den 19 mars 2001 -
3038 BESTICK
Silver, modell Haga, 25 del
Sold: SEK 1900
Sold den 19 mars 2001 -
5020 BLANDTEKNIK
Okänd konstnär, tricolor & jord, sign a tergo, ..//
Sold: SEK 1500
Sold den 19 mars 2001
-
5032 CHEST OF DRAWERS
gustaviansk stil Valnöt, L92 D48 H78
Sold: SEK 3300
Sold den 19 mars 2001 -
5002 CHAMPAGNEHÃ…LLARE
2 st, En i silver, GAB 1909, samt en i pläter E..//
Sold: SEK 12500
Sold den 19 mars 2001 -
5034 CHIFFONJé
1880-tal, L97 D49 H132
Sold: SEK 7800
Sold den 19 mars 2001
-
5033 DAMSKRIVBORD
Intarsia, Gesällarbete, L96 D57 H75
Sold: SEK 4100
Sold den 19 mars 2001 -
3041 ETCHING
Anders Zorn, Bryggan, 16, 5 x 11, 5
Sold: SEK 5600
Sold den 19 mars 2001 -
5018 Färglitografi
Peter Dahl, 41/400, 68x50
Sold: SEK 2500
Sold den 19 mars 2001
-
5061 FAT
Kina, 3 st, 1800-tal, bla Tao-kuang
Sold: SEK 1400
Sold den 19 mars 2001 -
5060 Ingefärskrus
Kina, 1800-tal, H22
Sold: SEK 600
Sold den 19 mars 2001 -
1049 KANDELABER
Brons, O. Meyer. fud, J. Färngren, Baltiska ut..//
Sold: SEK 1600
Sold den 19 mars 2001
-
5052 KARAFF MED PROPP
Kristall, 1800-tal h. 40
Sold: SEK 1000
Sold den 19 mars 2001 -
5038 KYRKLJUSSTAKAR
1 par, metall Baltikum, 1800-tal h. 31
Sold: SEK 1200
Sold den 19 mars 2001 -
5014 Litografi
Carl fredrik Reuterswärd, 29/30, 125x250
Sold: SEK 5000
Sold den 19 mars 2001
-
5037 LJUSPLÃ…T
Mässing 1800-t början diam. 29
Sold: SEK 2000
Sold den 19 mars 2001 -
5001 LJUSSTAKAR
1 par, empire, Frankrike, brännförgylld brons, ..//
Sold: SEK 14500
Sold den 19 mars 2001 -
5036 Matta
orientalisk, 212x160 , AFSHAR
Sold: SEK 2200
Sold den 19 mars 2001
-
5008 OLJEMÃ…LNING
1800-tal, "flicka med apelsin" , 67x46
Sold: SEK 3200
Sold den 19 mars 2001 -
5029 OIL PAINTING (F)
Elisabeth von Eicken, skymningslandskap m herde, ..//
Sold: SEK 6500
Sold den 19 mars 2001 -
5025 OLJEMÃ…LNING
Fartygsporträtt, SS Victoria 1886, 48x85
Sold: SEK 2800
Sold den 19 mars 2001
-
5016 OIL PAINTING (F)
Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Signerad 1966..//
Sold: SEK 3000
Sold den 19 mars 2001 -
5013 OLJEMÃ…LNING
Husar m häst, 30x46
Sold: SEK 13000
Sold den 19 mars 2001 -
5015 OIL PAINTING (F)
John Jon-And, flickporträtt, 1916, 49x43
Sold: SEK 20000
Sold den 19 mars 2001
-
5012 OLJEMÃ…LNING
Köpenhamn, okänd konstnär, 23x44
Sold: SEK 5000
Sold den 19 mars 2001 -
1034 OIL PAINTING (F)
Nisse zetterberg, monogramsignerad, stilleben, ..//
Sold: SEK 1500
Sold den 19 mars 2001 -
3001 PORTFOLIO
The New York Collection for Stockholm Portfolio, 2..//
Stopped
Auction ends
19 mars at 17:00
-
1053 RING
18K vitguld m briljant, 0, 29 ct, 3, 1 g
Sold: SEK 2300
Sold den 19 mars 2001 -
3027 SEKRETÄR
1800-tal, L99 D45 H109
Sold: SEK 2000
Sold den 19 mars 2001 -
5007 MIRROR
Empire, förgylld, H94
Sold: SEK 3000
Sold den 19 mars 2001
-
5028 TAKFOTOGENLAMPA
(Skadad kupa), Majolica, H100
Sold: SEK 2700
Sold den 19 mars 2001 -
5031 TAKKRONA
Rokokostil, H75
Sold: SEK 3800
Sold den 19 mars 2001 -
3030 TALLRIKSSKÃ…P/H..
1700-tal, (senare ben), L107 D30 H192
Sold: SEK 3400
Sold den 19 mars 2001
-
1008 Tusch
Jenny Nyström, bokillustration ur "En liten verld ..//
Sold: SEK 3300
Sold den 19 mars 2001 -
3009 VASE
Kina, chitsui-glasyr, 1800, H25
Sold: SEK 850
Sold den 19 mars 2001 -
5026 Vaser
1 par, Empire, (skadade), H18
Sold: SEK 700
Sold den 19 mars 2001